Přece nebudu těm šmejdům platit provizi

aneb jak FAKT neušetřím

Rozhodli jste se, že prodáte svůj byt, nebo dům, ale v realitách se vůbec nevyznáte. Vloni jste prodali auto na inzerát a nevidíte v prodeji nemovitosti nic složitého. Prostě to vyfotíte, pověsíte na web bezrealitky a je to. Přece nebudete těm šmejdům platit provizi.

Tak toto je přesně výchozí situace většiny lidí, kteří nakonec svěří prodej často svého jediného majetku do rukou makléře „šmejda“.

Týpek č. 1

Zavolá Vám týpek, který bude tvrdit, že na Váš úžasný byt, či překrásný dům, má kupce, který se už se nemůže dočkat, až Vám bude smět zaplatit přesně Vámi požadovanou cenu. A dohodne si prohlídku  i se zájemcem a opravdu přijdou. Zájemce kamarád sehraje s Vámi dokonalé divadlo. Všechno se mu bude líbit vč. Vás, Vašeho psa, dítěte, manželky, babičky i toho starého ušáku v rohu pokoje. Samozřejmě bude platit v hotovosti a o provizi se Vy nemusíte starat. Když odejdou, budete mít pocit, že to byl kouzelník, který splní každé Vaše přání.

Několik dní se nebude dít vůbec nic a Vy začnete být nervózní a zavoláte kouzelníkovi. Začnou výmluvy typu nečekaných událostí…..,dosaďte si sami podle fantazie. Kouzelník Vás pravděpodobně navštíví ještě jednou a sám, aby Vám vše dopodrobna vyprávěl a při té příležitosti se zmíní, že zná další zájemce o Váš majetek, že se vlastně nemusíte na nikoho vázat a naslibuje Vám přesně to, co usoudí,že chcete slyšet. Ani se nenadějete a budete mít podepsanou smlouvu, kterou jste si ani nestihli přečíst, vždyť ty jeho historky jsou zábavnější, než nějaké čtení smluv. Takže například přehlédnete, že smlouva je na dobu neurčitou a je nevypověditelná, že peníze za Váš majetek bude mít v úschově realitní kancelář, kterou vlastně vůbec neznáte, že když si prodáte svůj majetek sami, budete platit smluvní pokutu v řádech statisíců, že vlastně kouzelníkovi ze smlouvy nevyplývají žádné povinnosti vůči Vám, atd……………..

Týpek č. 2

Zavolá Vám týpek a bude tvrdit, že má zájem koupit Vaši nemovitost. Opravdu přijde na prohlídku a bude se tvářit, jako kupující. Kupující, který si nutně potřebuje vyfotit byt pro svojí manželku (přítelkyni, kamaráda,kamarádku…..). Nejspíš Vám nic slibovat nebude, bude si hrát na nerozhodného sympaťáka, bude se hodně vyptávat a ochotně Vás bude poslouchat, přikyvovat a nemovitost si vyfotografuje. Potom fotografie možná mírně upraví a jménem svým, nebo realitky bude nemovitost prezentovat jako svojí zakázku, ovšem bez Vašeho svolení. Nejspíš sníží i cenu, aby rychle našel kupujícího. Tímto krokem dost sníží úroveň Vaší skutečné nabídky a Vám se kupci příliš nepohrnou. Ještě rádi prodáte s realitkou za nižší cenu i s provizí.

Týpek č. 3

Zavolá Vám týpek a řekne, že je realitní makléř a opravdu to bude realitní makléř. Nabídne Vám, že bude inzerovat Vaší nemovitost zdarma a že si vezme provizi od kupujícího. Vlastně je slušný, nic po Vás nechce a dokonce od Vás dostane souhlas s inzercí. Protože proč byste vlastně neměli souhlasit ?

Realitní kanceláře mají jiné ceny inzerce než samoprodejci a tak není žádný problém zahltit inzeráty Vaší nemovitosti všechny možné realitní weby. Makléř udělá jen malou kosmetickou změnu a to, že  upraví cenu směrem dolů oproti Vaší skutečné nabídce. A zájemci o koupi dostanou signál, že s cenou není něco v pořádku a že by mohli koupit levněji. Obrátí se proto na realitního makléře, který zájemci o koupi slíbí, že mu vyjedná slevu. Ale žádná sleva není zadarmo, tak nabídne kupujícímu, že polovina slevy připadne makléři. A protože Vaše vlastní nabídka byla znehodnocena, Vám nikdo nevolá. Co tedy uděláte ? Prodáte nemovitost levněji, než jste původně zamýšleli a makléř získá svoji provizi od kupujícího.

Co k tomu dodat ?

Možná to zní neuvěřitelně a Vy máte pocit, že z Vás dělám blbce, nebo naivní trouby, ale tak to není. Při své práci se setkávám s mnoha lidmi a ti mi vyprávějí své příběhy o tom, jak oni sami, nebo jejich známí naletěli rafinovaným šmejdíkům bez skrupulí s hereckým nadáním hollywoodských hvězd. Nepodceňujte prodej svého nemovitého majetku a nešetřete na nepravém místě. Kvalitní makléř Vás o peníze nepřipraví, naopak Vám je získá.

Potřebujete s něčím poradit ?  Zavolejte mi J

Napište mi